<<  Srpen  >>

Den Země 2018
Dne 20. 4. 2018 se na naší škole opět konal Den Země. 1. a 2. třída navštívila chráněnou krajinnou oblast SOOS. Cestu tam i zpět zvládli všichni pěšky. Prohlédli si záchrannou stanici pro zvířata a cestou viděli i užovku. Ostatní žáčci a žákyně z 1. stupně měli připravený přírodovědný program se svými třídními učitelkami. Žáci 5. - 7. třídy absolvovali první dvě vyučovací hodiny besedy o přírodě, poté ekorallye s 15 stanovišti. Páťáci se již zúčastnili stanovišť pro žáky druhého stupně. Na stanovišti" Krmení ptáčků" a" Proti gravitaci" si vyzkoušeli svoji manuální zručnost. Zacházení s jídelními hůlkami nebylo pro každého a někteří ptáčci zůstali hladoví. Jen si zkuste hůlkami nabrat fazole, čočku nebo sóju ! Na dalším stanovišti byla důležitá domluva ve skupině a vzájemná spolupráce, ale nakonec se úkol všem podařil splnit. Rýžování granátů je již tradičně oblíbená aktivita na Dni Země a všichni se do ní pouštějí s velkou vervou a zaujetím. Stanoviště Kufr vyžadovalo kromě spolupráce celého týmu také dobré vyjadřovací schopnosti, protože principem této hry je napovědět vylosované slovo opisem tak, aby se nepoužil kořen tohoto slova. Není to jednoduché u běžných slov, natož u odborných přírodovědných pojmů. Tohoto úkolu se překvapivě nejlépe zhostili i ti žáci, kteří bývají v hodinách pasivní. Celkově byla spolupráce týmů na těchto stanovištích výborná. Na stanovišti "Alzheimer" měli žáci 3 úkoly. Nejdříve si museli během jedné minuty zapamatovat co nejvíce přírodnin a pak je vyjmenovat. V druhé části hry na procvičení paměti měli říct rodové či druhové jméno živočicha. Zatímco některé skupiny byly velmi šikovné a domluvily si strategii, jiné se s tímto úkolem "praly" a paměť jim moc nesloužila. Nakonec měli žáci určit, jak se nazývá plž, kterého si vybrali z krabičky, a zkoumat, na jakém povrchu se pohybuje nejrychleji - zda na papíru, nebo na skle. Tento úkol byl pro ně snažší.

Starší žáci z 8. a 9. třídy pomáhali při organizaci projektového dne, tzn. že někteří ty mladší vedli jako vedoucí skupin, a jiní pracovali na stanovištích spolu s vyučujícími a hodnotili práci jednotlivých skupin. Na stanovišti „Žížaly“ čekal účastníky ekoralley nepříjemný úkol, který nebyl pro každého, protože museli vzít žížalu mezi prsty a zjistit, kterým směrem rostou žížalám na těle chloupky. To „Přírodovědné puzzle“ byly čistší – děti musely složit smíchané puzzle 3 obrázků, přičemž obrázek páva a jeho ocasní peří rozstříhané na mnoho kousků jim dalo zabrat. Dalším stanovištěm bylo " Třídění odpadů", kde si žáci v praxi vyzkoušeli znalosti týkající se třídění odpadů, velkým překvapením bylo např. zjištění, že zkumavky díky svému složení nepatří mezi sklo, ale do sběrného dvora ! Dalším stanovištěm byl kvíz " Máte rádi hmyz ?" - netradiční otázky ze života hmyzu, např. jak dlouho žije moucha. Stanoviště " Binokulární lupa" a "Mikroskop" mělo více vědecký charakter, žáci pozorovali křídlo a oko vážky, poté si vytvářeli vlastní preparát z měříku. Na stanovišti "Rozklad předmětů " jsme zjistili, že přestože mají žáci denně před očima tabuli s časovými údaji o době rozkladu různých předmětů ve volné přírodě, většinu si nepamatují. Dalším - pro někoho nepříjemným - stanovištěm byla "Hmatová bedýnka", ve které měli po hmatu poznat, co je v ní skryto. Mnozí měli strach, jestli je něco nekousne. Den Země se vydařil, počasí nám přálo, snad všichni byli spokojeni. Irena Heczková

Fotogalerie ZDE

| Autor: Irena Heczková | Vydáno dne 23. 04. 2018 | 109 přečtení |