<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Základní škola Skalná, příspěvková organizace 
Sportovní 260 - 35134 Skalná
IČO: 75006561

Den Země 2018
Dne 20. 4. 2018 se na naší škole opět konal Den Země. 1. a 2. třída navštívila chráněnou krajinnou oblast SOOS. Cestu tam i zpět zvládli všichni pěšky. Prohlédli si záchrannou stanici pro zvířata a cestou viděli i užovku. Ostatní žáčci a žákyně z 1. stupně měli připravený přírodovědný program se svými třídními učitelkami. Žáci 5. - 7. třídy absolvovali první dvě vyučovací hodiny besedy o přírodě, poté ekorallye s 15 stanovišti. Páťáci se již zúčastnili stanovišť pro žáky druhého stupně. Na stanovišti" Krmení ptáčků" a" Proti gravitaci" si vyzkoušeli svoji manuální zručnost. Zacházení s jídelními hůlkami nebylo pro každého a někteří ptáčci zůstali hladoví. Jen si zkuste hůlkami nabrat fazole, čočku nebo sóju ! Na dalším stanovišti byla důležitá domluva ve skupině a vzájemná spolupráce, ale nakonec se úkol všem podařil splnit. Rýžování granátů je již tradičně oblíbená aktivita na Dni Země a všichni se do ní pouštějí s velkou vervou a zaujetím. Stanoviště Kufr vyžadovalo kromě spolupráce celého týmu také dobré vyjadřovací schopnosti, protože principem této hry je napovědět vylosované slovo opisem tak, aby se nepoužil kořen tohoto slova. Není to jednoduché u běžných slov, natož u odborných přírodovědných pojmů. Tohoto úkolu se překvapivě nejlépe zhostili i ti žáci, kteří bývají v hodinách pasivní. Celkově byla spolupráce týmů na těchto stanovištích výborná. Na stanovišti "Alzheimer" měli žáci 3 úkoly. Nejdříve si museli během jedné minuty zapamatovat co nejvíce přírodnin a pak je vyjmenovat. V druhé části hry na procvičení paměti měli říct rodové či druhové jméno živočicha. Zatímco některé skupiny byly velmi šikovné a domluvily si strategii, jiné se s tímto úkolem "praly" a paměť jim moc nesloužila. Nakonec měli žáci určit, jak se nazývá plž, kterého si vybrali z krabičky, a zkoumat, na jakém povrchu se pohybuje nejrychleji - zda na papíru, nebo na skle. Tento úkol byl pro ně snažší.

Starší žáci z 8. a 9. třídy pomáhali při organizaci projektového dne, tzn. že někteří ty mladší vedli jako vedoucí skupin, a jiní pracovali na stanovištích spolu s vyučujícími a hodnotili práci jednotlivých skupin. Na stanovišti „Žížaly“ čekal účastníky ekoralley nepříjemný úkol, který nebyl pro každého, protože museli vzít žížalu mezi prsty a zjistit, kterým směrem rostou žížalám na těle chloupky. To „Přírodovědné puzzle“ byly čistší – děti musely složit smíchané puzzle 3 obrázků, přičemž obrázek páva a jeho ocasní peří rozstříhané na mnoho kousků jim dalo zabrat. Dalším stanovištěm bylo " Třídění odpadů", kde si žáci v praxi vyzkoušeli znalosti týkající se třídění odpadů, velkým překvapením bylo např. zjištění, že zkumavky díky svému složení nepatří mezi sklo, ale do sběrného dvora ! Dalším stanovištěm byl kvíz " Máte rádi hmyz ?" - netradiční otázky ze života hmyzu, např. jak dlouho žije moucha. Stanoviště " Binokulární lupa" a "Mikroskop" mělo více vědecký charakter, žáci pozorovali křídlo a oko vážky, poté si vytvářeli vlastní preparát z měříku. Na stanovišti "Rozklad předmětů " jsme zjistili, že přestože mají žáci denně před očima tabuli s časovými údaji o době rozkladu různých předmětů ve volné přírodě, většinu si nepamatují. Dalším - pro někoho nepříjemným - stanovištěm byla "Hmatová bedýnka", ve které měli po hmatu poznat, co je v ní skryto. Mnozí měli strach, jestli je něco nekousne. Den Země se vydařil, počasí nám přálo, snad všichni byli spokojeni. Irena Heczková

Fotogalerie ZDE


| Autor: Irena Heczková | Vydáno dne 23. 04. 2018 | 109 přečtení |
| Počet komentářů: 0 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

Starší články najdete v menu Aktuality

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting LanguageMySQLApache Web Server